EU-tukea rikoksentorjuntahankkeisiin 7.2.2002Tekstiversio
Kesällä 2001 Euroopan unionissa hyväksyttiin rikoksentorjuntahankkeita varten uusi tukiohjelma, Hippokrates. Ohjelman tavoitteena on kehittää kansainvälistä yhteistyötä ja edistää eurooppalaista näkökulmaa rikoksentorjunnassa. Ensimmäinen hakukierros oli syksyllä 2001, ja tukea sai 23 hanketta noin 60 hakeneesta. Ennakkotietojen mukaan Hippokrates-ohjelman vuoden 2002 tuki tulee haettavaksi lähiaikoina.
 

Hippokrates-ohjelman painopisteet

Ohjelma luettelee kolmisenkymmentä painopistettä. Eräät liittyvät rikollisuuden, rikoksen pelon ja uhriksi joutumisen mittaamiseen. Yleiseen rikoksentorjuntaan liittyy useita painopisteitä, jotka ohjelmassa ryhmitetään nuorisorikollisuuden, kaupunkirikollisuuden ja huumekytkentäisen rikollisuuden ryhmiin. Tämän lisäksi mainitaan useita painopisteitä järjestäytyneen rikollisuuden kysymyksistä.

Eräiden arvioiden mukaan uudella kierroksella saattaisivat menestyä esimerkiksi hankkeet, jotka koskevat maahanmuuttajanuorten rikollisuutta, alkoholia ja nuorisoa tai kouluympäristön väkivaltaa.

Rahoituksen muita edellytyksiä

Sääntöjen mukaan Hippokrates-ohjelmasta voidaan rahoittaa korkeintaan 70 prosenttia hankkeen kokonaiskustannuksesta. Tuetut hankkeet ovat saaneet Hippokrates-rahaa 35 000 -105 000 euroa. Tämä edustaa yleensä suunnilleen puolta kyseisten hankkeiden kokonaisrahoituksesta.

Ohjelman tavoitteena on kehittää kansainvälistä yhteistyötä ja edistää eurooppalaista näkökulmaa rikoksentorjunnassa. Tukea voivat saada vain hankkeet, joissa on mukana vähintään kolme maata - joko kolme Euroopan unionin jäsenmaata tai kaksi jäsentä ja yksi jäsenyyttä hakeva maa. Esimerkiksi muuan tuetuista hankkeista soveltaa eurooppalaista rikoksentorjuntanäkökulmaa Virossa, ja hankkeessa on mukana Viron lisäksi Ruotsi ja Englanti.

Hakijat voivat olla julkisia tai yksityisiä yhteisöjä, mutta yksityishenkilöille tukea ei myönnetä. Tukea myönnetään vain hyväksytyn hankkeen kustannuksiin, sitä ei voi käyttää hakijan normaaleihin toimintamenoihin.

Vuonna 2001 tuetut hankkeet

Hankkeiden tukemiseen Hippokrates-ohjelmassa varattiin kaksi miljoonaa euroa. Ensimmäinen hakukierros oli syksyllä 2001, ja tukea sai 23 hanketta noin 60 hakeneesta. Suomi ei ole mukana tuetuissa hankkeissa. Rahoitetut hankkeet ovat enimmäkseen tutkimus- ja kehittämishankkeita mutta muutama tiedonvälitykseen liittyvä seminaarikin sai tukea.

Tuettujen hankkeiden teemat ovat monenlaisia. Niissä esimerkiksi pyritään rikoksentorjunnan parempaan huomioon ottamiseen kaupunkien fyysisessä suunnittelussa taikka selvitetään useita kertoja rikoksen uhriksi joutuneiden tilannetta. Monet hankkeet liittyvät nuoriin. Yhdessä hankkeessa kehitetään tukiverkostoa kouluväkivallan estämiseksi ja toisessa pyritään ehkäisemään koulun ulkopuolella olevien 14-16-vuotiaiden rikollisuutta. Eräs rahoitusta saanut hanke kehittää järjestäytyneen rikollisuuden mittaamismenetelmiä, toisessa tutkitaan huumeisiin liittyvän rikollisuuden ehkäisymenetelmiä.

Taustaa

Ohjelman taustalla ovat Suomen puheenjohtajakaudella lokakuussa 1999 pidetty Tampereen Eurooppa-neuvoston päätökset, joissa todettiin tarve rikoksentorjuntakokemusten vaihtamiselle sekä rikoksentorjuntajärjestöjen yhteistyölle. Samalla kaavailtiin Euroopan unionin rahoittamaa ohjelmaa näitä tarpeita varten. Yhteistyön ensimmäisiksi painopisteiksi hahmoteltiin nuoriso-, kaupunki- ja huumausainerikollisuutta.

Hyödyllisiä linkkejä

Useimmat jäljempänä mainitut linkit osoittavat asiakirjoihin, jotka ovat pdf-muodossa ja vaativat ohjelman, joka osaa lukea tällaista tiedostomuotoa.

  • Hippokrates-ohjelman työohjelma, jonka hankkeen hallintokomitea vahvisti kesäkuussa 2001. Ohessa työohjelma suomeksi ja ruotsiksi. Työohjelma löytyy myös Euroopan yhteisöjen virallisen lehden C-sarjan numeron 206 kautta (suomeksi).
  • Euroopan neuvoston päätös Hippokrates-ohjelmasta on julkaistu Euroopan yhteisöjen virallisessa lehdessä L 186 ( 44. vuosikerta) 7.7.2001, s. 11-13. Tässä numeron sisällysluettelosivu suomeksi ja ruotsiksi. Päätöksen suomenkielinen pdf-versio.
  • Hippokrates-ohjelma on vain yksi Euroopan komission oikeus- ja sisäasioiden alalla rahoittamista ohjelmista. Muita ohjelmia ovat Falcone, Oisin, Daphne ja Grotius. Kaikkien tämän alan ohjelmien yleissivu on luettavissa suomeksi ja ruotsiksi.
Tukihakemuksien laatijoille hyödyllinen lähde voi olla myös Euroopan komission julkaisema Avustusten hallinnoinnin käsikirja suomeksi ja ruotsiksi.