Laukaa: Nuorten rikostorjuntaa Laukaan taajamissaTekstiversio
Nuorten rikostorjuntaa Laukaan taajamissa -hanke.

Hankekuvaus

Kehitetään ja suunnitellaan yhdessä sosiaali- ja vapaa-aikatoimen, koulujen, poliisin ja eri järjestöjen kanssa nuroten itsensä ideoima ja toteuttama hanke rikosten torjumiseksi. Lisäksi käynnistetään vanhemmille suunnattu tiedotus- ja koulutuskampanja.


(tiedot vuodelta 2002)

Hankkeen toteutus:

Hanke rajattiin Lievestuoreeseen, jossa poliisin mukaan esiintynyt roskaamista, vahingontekoja ja ilkivaltaa enemmän kuin Laukaan muissa taajamissa. Syyllisiksi useimmiten epäilty nuorisoa. Hankkeeseen lähtivät mukaan kunnan vapaa-ajantoimi, sosiaalitoimi, poliisi, koulu, oppilaat, vanhemmat, järjestöt ja kylän asukkaat. Toimintaideana oli, että nuoret itse ideoivat, suunnittelevat ja toteuttavat projektin. Vanhemmille kerrottiin asiasta vanhempainilloissa, ja mielipiteitä koottiin kotiin lähetetyllä kyselyllä. Vanhemmat toivoivat mm. että koulussa selvitettäisiin nuorille rikollisuuden laaja-alaisempaa vaikutusta ja että hanke olisi mahdollisimman monet nuoret mukaan aktivoiva. Koulussa paneuduttiin laillisuuskasvatukseen yhteiskuntaopin tunneilla. Nuoret osallistuivat hankkeeseen seuraavasti:

  • Nuoret laativat luokanvalvojien ohjaamina sopimukset näpistelemättömyydestä ja kauppaliikkeiden kanssa menettelytavoista, mikäli näpistyksiä sopimuksesta huolimatta esiintyy.
  • Ylä-asteen ja lukion oppilaat kirjoittivat äidinkielen tunneilla omia käsityksiään oikeasta ja väärästä, rikosten ehkäisystä ja laillisuudesta. Psykologi Mervi Pakkanen kokosi nuorten kirjoitukset niteeksi "Rikoksentorjuntatyypit oomme me - rentoa tekemistä ja reilua kontrollia"
  • Nuorten kirjoitusten pohjalta toteutettiin toukokuussa musikaali "41400 Lievestuore", jota tekemässä oli 40 nuoren ydinjoukko opettajineen tekemässä ja suunnittelemassa puvustusta, lavastusta, musiikkia, tansseja, tiedotusta ym.
  • Vapaa-aikatoimi remontoi nuorten käyttöön bänditilan ja käynnisti nuorisotalolla "talotoimikunnan", jossa nuoret voivat itse olla ideoimassa ja päättämässä talolla järjestettävästä toiminnasta.
  • Marraskuussa koululla vieraili huumebussi, johon oppilaat tutustuivat luokittain

Vaikutusarvio:

Hankkeen tarkoitus ehkäistä nuorten syyllistymistä rikoksiin ja käynnistää vanhemmille suunnattu kampanja laillisuuskasvatuksen edistämiseksi. Seuranta-aika niin lyhyt, ettei rikosten vähenemistä voi luotettavasti todeta. Selvityksen mukaan projektin turvin saavutettiin kuitenkin ainutlaatuista yhteistyötä, itsetuntoa, kylähenkeä ja lujitettiin uskoa tulevaisuuteen. Projekti tavoitti koko ikäluokan. Nuoret pääsivät kirjoitusten avulla ilmaisemaan itseään ja viranomaiset saivat tietoa nuorten toiveista, olemisesta, ongelmista ja unelmista Lievestuoreella. Projekti on kunnassa ensimmäinen nuorten itsensä suunnittelema ja toteuttama, nuorille suunnattu hanke. "Musikaali on näyttö kylän nuorison osaamisesta ja voimasta."


OM:n rahoitus
30 000 mk (2001)

Vastuutahot
Laukaan kunta

Yhteyshenkilö
Sosiaalityöntekijä Ismo Lönnmark

Puhelin
(014) 8390 252

Faksi
(014) 831 525

Osoite
PL 6, 41341 Laukaa